ОПУБЛІКОВАНА ПРАЦЯ ОЛЕГА МИКУЛИЧА.

 

ОПУБЛІКОВАНА ПРАЦЯ ОЛЕГА МИКУЛИЧА.

Микулич О. Кузня кадрів для нафтовиків. Бориславському навчально-курсовому комбінатові ВАТ „Укрнафта” – 65 років. // „Нафтовик Борислава” № 52 (8068), 11.06.2010 р. – С. 1-2, іл.Микулич О. Кузня кадрів для нафтовиків. Бориславському навчально-курсовому комбінатові ВАТ „Укрнафта” – 65 років. // „Нафтовик Борислава” № 52 (8068), 11.06.2010 р. – С. 1-2, іл.

© Усі права застережено. При копіюванні чи передруку обов’язкове посилання на автора.

Кузня кадрів для нафтовиків. Бориславському навчально-курсовому комбінатові ВАТ „Укрнафта” – 65 років.

На території Борислава серед десятків підприємств, установ, організацій, розташовані також сім окремих структурних підрозділів ВАТ „Укрнафта”. Одному з них, сьогодні, 11 червня 2010 р., виповнюється 65 років з часу заснування у м. Бориславі – навчально-курсовому комбінату тодішнього Державного об’єднання Української нафтодобувної промисловості „Укрнафта”. Після реорганізацій та змін у підпорядкуванні, назва Бориславського навчально-курсового комбінату звучить як Бориславський філіал Надвірнянського навчально-курсового комбінату НГВУ „Надвірнанафтогаз” ВАТ „Укрнафта”, та розташований із 2002 р. в орендованому приміщенні адміністративної будівлі НГВУ „Бориславнафтогаз” на вул. Карпатська Брама, 26, п’ятий поверх.
У деяких виданнях вказується 1944 р. як дата заснування у м. Бориславі навчально-курсового комбінату Державного об’єднання „Укрнафта”. Однак ця дата є помилковою, бо не робились дослідження, не користувалися першоджерелами, а натомість написано з чиєїсь пам’яті, й згодом, не перевіряючи, цю дату переписували у наступні видання. На превеликий жаль, це не єдина помилка в даті заснування, які протягом багатьох десятиліть робились із певних, як об’єктивних так і суб’єктивних причин у великій, багатогранній та малодослідженій історії нафтогазової промисловості усієї України, в т. ч. Борислава та інших. Цю помилкову дату вдалося виявити під час дослідження першоджерел – ряду історичних матеріалів, а передусім архівних справ.
Так, архівні документи, що стосуються перших та подальших років діяльності у м. Бориславі навчально-курсового комбінату, спершу відкладали у самій цій установі. Згодом, у 1950-х роках, вони спершу були передані на зберігання у міський архів м. Борислава, потім в Управління нафтової та хімічної промисловості Станіславського Раднаргоспу. 28. 12. 1963 р. архівні справи були передані до філіалу Львівського обласного державного архіву у м. Самборі. Після ліквідації цього філіалу 01. 07. 1977 р. документи перевезені до м. Львова, де 110 справ, об’єднані з іншим фондом Державного архіву Львівської області, зберігаються й сьогодні.
У цій статті вперше висвітлюємо історію створення та діяльності навчально-курсового комбінату у м. Бориславі, на основі архівних матеріалів (документів), та поки що лише за 1945 рік, як найпершими та найбільш історично вартісними щодо встановлення дати заснування та першого року діяльності комбінату. Тексти усіх цих архівних документів, а також підписи й печатки на них писали російською мовою.
8 травня 1945 р. у Європі закінчилася ІІ Світова війна. Це дало змогу мільйонам людей повернутися до мирного та спокійного життя з надією на поліпшення свого соціального та сімейного стану. Серед них тисячі осіб одержали можливість працювати на підприємствах нафтогазової промисловості України, одночасно навчаючись та підвищуючи кваліфікацію для ефективної праці у повоєнному розвитку нафтогазової промисловості.
Саме в цей час, незважаючи на виснаженість покладів майже 100-річного інтенсивного нафтогазовидобутку, Борислав і надалі залишався основним центром нафтогазової та озокеритної видобувної промисловості не лише Прикарпаття, а й цілої України. Отож тодішній Народний комісаріат нафтової промисловості СРСР видав наказ за № 485 від 11 червня 1945 р., на підставі якого у м. Бориславі було засновано та розпочав свою діяльність навчально-курсовий комбінат Державного об’єднання „Укрнафта”.
Наступним архівним документом є лист начальника відділу робітничих кадрів, праці та зарплати Наркомнафти І. Мікаеляна, надісланий начальнику Державного об’єднання „Укрнафта” Галустову С. Г., а копії цього листа відправлено у Головнафтовидобуток Голодову та у юридичний відділ Наркомнафти СРСР Сухарєвскому. У цьому листі повідомлялося, що відділ робітничих кадрів, праці та зарплати Наркомнафти повідомляє, що Державна штатна комісія при Раді Народних Комісарів листом за № 3-1780 від 21 червня 1945 р. затвердила штат навчально-курсового комбінату Державного об’єднання „Укрнафта” у кількості чотирьох штатних одиниць з місячним фондом зарплати 2550 карбованці, в тому числі:
директор – 1 одиниця з посадовим місячним окладом 900 крб.;
завідувач навчально-виробничою частиною – 1 одиниця з посадовим місячним окладом 700 крб.;
старший інструктор виробничого навчання – 1 одиниця з посадовим місячним окладом 600 крб.;
секретар-діловод – 1 одиниця з посадовим місячним окладом 350 крб.
Для правової та ефективної діяльності навчально-курсового комбінату 25 червня 1945 р. заступник керівника Народного комісаріату нафтової промисловості СРСР Михайло Євсєєнко затвердив „Типове положення про навчально-курсовий комбінат при тресті (об’єднанні) Народного комісаріату нафтової промисловості СРСР” за № 4/п, надруковане 28 червня 1945 р. у друкарні Наркомнафти.
Це типове положення складається з п’яти розділів та відповідно з 4-5 підрозділів. Тут – і організація навчально-курсового комбінату, і цілі та завдання навчально-курсового комбінату, і управління навчально-курсового комбінату, і органи навчально-методичної роботи, і засоби та майно навчально-курсового комбінату. Таким чином, там чітко прописано всі види організаційної, навчальної та фінансово-господарської діяльності. У прикінцевому пункті вказано, що із затвердженням цього положення визнається як таким, що втратило силу „Типове положення про навчально-курсовий комбінат при тресті (об’єднанні) Народного Комісаріату нафтової промисловості”, затверджене Наркомнафтою 17 січня 1944 р. за № 6/у.
30 серпня 1945 р. виконувач обов’язки начальника Державного об’єднання „Укрнафта” Анісімов видає наказ по Державному об’єднанню „Укрнафта” за № 189/к, де вказується:
1. Прибулого із Державного об’єднання „Азнафта” А. А. Панфілова призначити з 15. 08. 1945 р. виконувачем обов’язків директора навчально-курсового комбінату Державного об’єднання „Укрнафта”.
2. Начальнику відділу кадрів Трєтьякову в 3-денний термін надіслати в Наркомат документи про затвердження Панфілова на посаді директора навчально-курсового комбінату.
Тож директор Панфілов 17 вересня 1945 р. видає наказ за № 1 по навчально-курсовому комбінаті Державного об’єднання „Укрнафта”, де зазначається: Александров Анатолій Олександрович призначається старшим бухгалтером навчально-курсового комбінату за сумісництвом із місячною ставкою 500 крб. з 15 вересня 1945 р.
Останній архівний документ з 1945 р. – це наказ по Державному об’єднанню „Укрнафта” за № 339 від 14 грудня 1945 р., виданого начальником Державного об’єднання „Укрнафта” Галустовим С. Г. про те, що прибулого із пересильного пункту обласного військового комісаріату Козанцева Степана Івановича призначити з 14. 12. 1945 р. старшим бухгалтером навчально-курсового комбінату.
За свідченням колишнього директора та завідувача навчально-курсового комбінату із 11. 02. 1967 р. до 30. 03. 1992 р. інженера Романа Костіва, навчально-курсовий комбінат спершу знаходився у м. Бориславі на вул. Трускавецькій. Згодом, від 1946 до 2002 рр., він розташовувався у будинку на теперішній вул. Т. Шевченка, 137.
Отож вище висвітлені архівні документи свідчать про заснування та початкову діяльність у Бориславі навчально-курсового комбінату Державного об’єднання „Укрнафта” з 11 червня 1945 р. Ці історичні матеріали у подальшому стануть, як це мовиться, наріжним каменем у фундаментальному дослідженні та написанні повної історії діяльності у м. Бориславі навчально-курсового комбінату. Адже ця сучасна установа здійснює навчання нових професій та проводить курси підвищення кваліфікацій робітничих кадрів для підприємств нафтогазової промисловості ВАТ „Укрнафта” та інших суміжних підприємств, установ і організацій, випускаючи усього близько 1200 кваліфікованих працівників з року в рік.

Олег МИКУЛИЧ,
доктор історії.


© Усі права застережено. При копіюванні чи передруку обов’язкове посилання на автора.


Создан 11 июн 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
free counters Locations of visitors to this page Погода в Україні